Wejść : 87270735
Unikalnych : 80541173

Obecnie : 89
Zalogowanych : 0

Ankieta

Jakie inwestycje w gminie uważasz za najważniejsze?



Edukacja

14lis2006
Przyjaciele Ziemi z Nowego Kościoła

7 listopada 2007 roku w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie odbyło się podsumowanie ogólnopolskiego konkursu V edycji „Program ekozespołów w mojej szkole i przedszkolu 2007”. W roku szkolnym 2006-2007 ekozespoły promujące ekologiczny styl życia „Razem chronimy Ziemię” działały w 430 szkołach, przedszkolach, gimnazjach, szkołach średnich i innych placówkach wychowawczych. Szkoła Podstawowa w Nowym Kościele znalazła się wśród 25 nagrodzonych placówek. Za znaczące działania ekozespołów w kategorii szkoła podstawowa otrzymaliśmy III nagrodę, a szkoła wzbogaciła się o aparat cyfrowy i książki z serii „Spotkania z przyrodą”. Także III nagrodę otrzymały nauczycielki tej szkoły: Renata Gorczyca i Ewa Marek - instruktorki ekozespołów za zaangażowanie uczniów w podejmowaniu działań na rzecz ochrony środowiska.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowym Kościele w ubiegłym roku szkolnym realizowali program ekozespołów prowadzony przez Fundację GAP Polska.
GAP International (Global Action Plan for the Earth) jest międzynarodową siecią organizacji powstałą w 1989 roku w celu umocnienia ludzi w prowadzeniu zrównoważonego ekologicznego stylu życia. Obecnie do sieci GAP należy 19 krajów prowadzących narodowe programy ekologiczne adresowane do gospodarstw domowych, szkół i firm.
Program GAP wspierał uczniów w zmianie codziennych zachowań na coraz bardziej zrównoważone, zarówno w domu i w szkole. Zmiany dotyczyły postępowania z odpadami, zmniejszenia marnotrawstwa wody i energii, podróżowania w sposób przyjazny dla środowiska i dokonywania ekologicznych zakupów. Działania domowe były monitorowane i efektem końcowym było wymierne zmniejszenie ilości odpadów dostarczanych na wysypisko oraz zmniejszenie zużycia wody i energii.
Ekozespoły działające w SP w Nowym Kościele inicjowały segregację odpadów w szkole i w domach, zbiórkę surowców wtórnych, prowadziły kampanie promujące oszczędzanie wody i energii, ekologiczne podróżowanie, demonstrowały postawy świadomego konsumenta. W wielu przypadkach działania dzieci wpłynęły na zmiany postaw i nawyków swoich rodziców, rodziny, sąsiadów, znajomych oraz większe zrozumienie zależności między stylem życia mieszkańców a stanem lokalnego środowiska.

14paź2006
Gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej

(ŚWIERZAWA) W sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego obchodzono w ubiegły piątek Dzień Edukacji Narodowej. Na obchody przybyli pedagodzy ze wszystkich szkół naszej gminy oraz zaproszeni samorządowcy. Organizatorzy spisali się na szóstkę...

29wrz2006
Co nam się podoba?

(MŚCIWOJÓW) 26 września 2006 r. w Mściwojowie odbyło się podsumowanie projektu pt. Co u mnie mi się podoba ?...

W projekcie spośród czterech gmin Pogórza Kaczawskiego uczestniczyła także młodzież z Gimnazjum w Świerzawie. Przez cały rok szkolny 2005/2006 uczniowie brali udział w różnych warsztatach, spotkaniach z rówieśnikami z innych miejscowości, opracowywali makiety, foldery swoich miast i gmin pod bacznym okiem prowadzącej P. Dubois de Mont-Marin Berengere z Francji oraz nauczycieli z tutejszego gimnazjum, tj.: K. Kopra i P. Melnarowicza.

11cze2006
III Dyktando - wyniki

(ŚWIERZAWA) 2 czerwca 2007 roku w Gimnazjum w Świerzawie odbyło się III Świerzawskie Dyktando pod patronatem Burmistrza Miasta I Gminy Józefa Kołcza.
Mottem Dyktanda były słowa Phila Bosmansa
„ Słowo jest czymś więcej niż tym, co mówisz, co piszesz. Słowo jest tym, czym jesteś"...