Kultura

Obchody 500-lecia Reformacji na Śląsku

4cze2018
Obchody 500-lecia Reformacji na Śląsku

W dniach 1-2 czerwca 2018 r. odbyły się w Jaworze i Nowym Kościele obchody 500-lecia Reformacji na Śląsku. W Jaworze przygotowano koncerty i nabożeństwa, a w Nowym Kościele odsłonięto okolicznościowy obelisk ufundowany przez Gminę Świerzawa. W obchodach uczestniczył Burmistrz Józef Kołcz i Zastępca Burmistrza Zbigniew Mosoń oraz mieszkańcy Nowego Kościoła wśród kilkuset gości z kraju i z zagranicy. Organizatorami byli: Biskup Diecezji Wrocławskiej Waldemar Pytel, Proboszcz Parafii w Jaworze Tomasz Stawiak oraz Burmistrz Jawora Emilian Bera.
Obchodom przewodniczyli: Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Jerzy Samiec, Biskup Diecezji Wrocławskiej Waldemar Pytel.

W miejscu byłego pałacu, w którym 12 września 1518 r. uczeń Lutra Melchior Hoffman odprawił pierwsze nabożeństwo luterańskie na Śląsku, spotkali się w sobotę 2 czerwca ewangelicy (i nie tylko) z Polski i Niemiec. Wśród kilkuset gości nie zabrakło również przedstawicieli sąsiednich gmin: Emiliana Bery (Burmistrz Jawora) oraz Roberta Pawłowskiego (Burmistrza Złotoryi). Głównym elementem uroczystości było odsłonięcie obelisku z tablicą pamiątkową. Wzruszającym momentem było zasadzenie dwóch jabłonek, które zrodziły się z ziarna roślin wyhodowanych w przeszłości w obozie koncentracyjnym Dachau. Uroczystościom towarzyszyły koncerty zaproszonych  przez organizatorów chórów z Polski i Niemiec.
Obchody przebiegły pod patronatem Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Na zagospodarowanym przez Gminę terenie (przy wsparciu sołtysa Zbigniewa Zięby) powstało miejsce szczególne nie tylko dla ewangelików. Będzie z pewnością przyciągać turystów z całej Europy.

 

"Warownym grodem jest nasz Bóg"
„Eine Feste Burg ist unser Gott“ Ps 46,12
W tym miejscu, przed pięciuset laty,
uczeń Marcina Lutra - Melchior Hoffman
wygłosił pierwsze ewangelickie kazanie,
co przyjmuje się jako początek Reformacji na Śląsku.
Nowy Kościół, 02.06.2018

An diesem Ort hielt Melchior Hoffmann,
ein Schüler Martin Luthers,
vor 500 Jahren die erste evangelische Predigt.
Das Datum ist als Beginn der Reformation
in Schlesien anerkannt.
Neukirch/Katzbach, 02.06.2018

 

 

 

Dodano przez:

Liczba ocen:  5 Średnia ocena:  5.6 Oceń: 

Komentarze(0)

Galeria