Turystyka

Dobków - wioska nietoperzy

12lip2010
Dobków - wioska nietoperzy

Malowniczo położony wśród zalesionych wzgórz Gór i Pogórza Kaczawskiego Dobków upodobały sobie nietoperze, które zamieszkują szczeliny tutejszych budynków. W czerwcu 2010 r. grupa chiropterologów, pasjonatów z Dolnego Śląska, Śląska Opolskiego i okolic Łodzi, odnalazła duże kolonie rozrodcze dwóch gatunków nietoperzy: karlika malutkiego i pary gatunków nocka wąsatka / nocka Brandta. Gatunki te są stosunkowo często spotykane na Dolnym Śląsku, jednak niewiele wiadomo o ich letnich kryjówkach.

Nietoperze te najczęściej zamieszkują szczeliny w budynkach, co powoduje, że ich odnalezienie jest trudne. Z tego względu stanowiska w Dobkowie stanowią niezwykle cenne uzupełnienie naszej wiedzy na temat rozmieszczenia i liczebności różnych gatunków nietoperzy na Dolnym Śląsku. Kolonia rozrodcza karlika malutkiego w Dobkowie liczy co najmniej 200 osobników i jest to obecnie jedna z największych kolonii tego gatunku w województwie dolnośląskim. Kolonia nocka wąsatka / nocka Brandta jest także jedną z największych i nielicznych znanych kolonii tego gatunku w naszym województwie. Oprócz karlika malutkiego, nocka wąsatka i nocka Brandta chiropterolodzy za pomocą detektorów oznaczyli w Dobkowie jeszcze 9 innych gatunków nietoperzy.


Nietoperze są pożytecznymi zwierzętami, bo zjadają owady, które są uciążliwe dla człowieka. Karliki malutkie uwielbiają komary i są specjalistami w polowaniu na te mały owady. Jeden osobnik może w ciągu nocy zjeść nawet 1000-3000 komarów. Kolonia licząca 200 osobników stanowi więc doskonałą broń w walce z komarami. W koloniach rozrodczych zgrupowane są samice, które w czerwcu lub na przełomie czerwca i lipca rodzą młode. Samica rodzi tylko jedno młode w ciągu roku, choć u karlików zdarzają się ciąże bliźniacze. Ta niska, jak na tak małe zwierzę, rozrodczość, rekompensowana jest długowiecznością. Krajowy rekord należy do podkowca małego, który przeżył 21 lat, zaś światowy rekord życia nietoperza w ogóle należy do nocka Brandta i wynosi 38 lat. Młode usamodzielniają się po kilku tygodniach i wówczas kolonia rozpada się. Samice często zmieniają kryjówki, wykorzystując co najmniej kilka miejsc w ciągu sezonu. Ważne jest zachowanie i ochrona tych schronień, zwłaszcza w okresie gdy przebywają w nich ciężarne samice, a potem młode potomstwo. Należy o tym pamiętać, także ze względu na to, że wszystkie gatunki nietoperzy w Polsce podlegają ochronie prawnej. Jeśli na strychu posiadamy cenną kolonie rozrodczą nietoperzy a obiekt wymaga remontu, możemy skorzystać z funduszy przeznaczonych na ochronę przyrody! (najlepiej skontaktować się z organizacjami, zajmującymi się ochroną nietoperzy: "pro Natura", Salamandra, Bocian).


Tekst: Joanna Furmankiewicz

Dodano przez:

Źródło: www.gorykaczawskie.pl

Liczba ocen:  6 Średnia ocena:  5.5 Oceń: 

Komentarze(0)